Matrioszka

Do pewnego czasu matrioszka kojarzyła mi się tylko z klasyczną rosyjską babą w ludowym stroju – taką właśnie matrioszkę pamiętam z mojego dzieciństwa. Do tych drewnianych, wydrążonych w środku lalek, zamkniętych jedna w drugiej, do dziś mam sentyment. Kilka lat temu jedną przywiozła mi z Rosji moja siostra – z motywami z baśni o „Ognistym ptaku”.

matrioszka3 (2)

Taka zabawka to ogromna frajda dla dziecka – wyjmowanie laleczek, odkrywanie co kryje się w kolejnej, układanie jednej obok drugiej, od najmniejszej do największej, dopasowywanie elementów, wreszcie zamykanie jednej lalki w drugiej. Takie trójwymiarowe puzzle:) A jak udaje się zapiszczeć szorując jedną płaszczyzną drewna o drugą, przyprawiając otoczenie o nieprzyjemne ciarki, to radość jest przeogromna.

Matrioszki to ponadto ciekawy element dekoracyjny!

Matrioszka, od XIX wieku, kiedy powstała w swojej klasycznej postaci (za pierwowzór mając japońską laleczkę z mędrcem), do dziś przybierała różne formy. Na szczęście, oprócz istnych koszmarków, powstało też kilka naprawdę fajnych dziecięcych zabawek – bardzo współczesnych i dizajnerskich. Motyw matrioszki stał się również inspiracją dla projektantów wnętrz, ubrań, biżuterii a nawet dla kampanii społecznej. Zacznę od klasyki w nowym ujęciu, czyli jak matrioszkę potraktowali współcześni projektanci zabawek.

Drewniane matrioszki Sketch Inc. są wykonywane i malowane ręcznie (przez co mogą posiadać drobne niedoskonałości) – dlatego są to zabawki z duszą i świetne uzupełnienie dekoracji dziecięcego (i nie tylko) pokoju. Niestety – wygląda na to, że Becky Kemp już ich nie produkuje. W niektórych sklepach internetowych są jeszcze dostępne, więc, jeśli ktoś jest zainteresowany, trzeba się spieszyć z zakupem. Te czarno-białe szczególnie przypadły mi do gustu.

sketch inc

Niepowtarzalny charakter nadała swoim matrioszkom znana szwedzka ilustratorka Ingela P. Arrhenius (OMM Design) nawiązując graficznie do stylistyki lat 50-tych i 60-tych – te ze zwierzętami są naprawdę rewelacyjne! Niestety wykonane z tworzywa sztucznego. Szkoda, że nie są z drewna.

omm2omm omm3

Bardziej ascetycznie potraktowała temat Wee Gallery tworząc 3 minimalistyczne laleczki. Proste i niezwykłe.

wee gallery

A teraz trochę retrospekcji. Dwa projekty z motywem matrioszki, które zostają w głowach. W 2008 roku z okazji 10-lecia rosyjskiego Vogue najwięksi modowi projektanci, jak YSL, Martin Margiela, Dolce & Gabbana, Prada, Versace czy Ralph Lauren, stworzyli własne interpretacje matrioszki. Laleczki zostały potem wystawione na aukcję, a dochód przeznaczony na cele charytatywne. Podobają się Wam?

matrioszka.vogue1 matrioszka.vogue2 matrioszka.vogue3

Na koniec będzie również o historycznym już projekcie kampanii społecznej, przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Zaczęłam ten wpis od zabawek dla dzieci. Teraz będzie już bardzo poważnie. Every time a child is touched a piece of them is lost (Za każdym razem gdy dziecko jest dotykane traci część siebie) – tak brzmiało hasło kampanii „Meet Emma” przeprowadzonej w 2012 roku, w której właśnie wykorzystano motyw matrioszki – kampania zwracała uwagę na to, że prawie 200 tysięcy amerykańskich dzieciaków każdego roku narażonych jest na zmuszanie do prostytucji.

meet.emma


Fot. archiwum prywatne, kalaluszek.pl, ommdesign.se, weegallery.com, highsnobiety.com, advertolog.com

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...