Motyw Batmana

W czasie gdy studiowałam, moi dwaj koledzy mieszkali w akademiku w pokoju, w którym ściany wyłożone były przez nich od góry do dołu komiksami. Pamiętam, że godzinami można było patrzeć na te ściany z zachwytem, wyłapując niesamowite, choć fragmentaryczne historie, ilustracje i dialogi. Niestety nie mam żadnego zdjęcia tego niesamowitego wnętrza, w którym do bladego świtu rozmawialiśmy o filmach Jarmuscha, słuchając klimatycznej muzyki Portishead:) Może dlatego mam do komiksu we wnętrzach sentyment – potraktowanego w bardziej lub mniej oczywisty sposób. Bez komiksu pewnie nie byłoby pop-artu, Roya Lichetnsteina, Andy’ego Warhola…

Komiksowe motywy świetnie się sprawdzą w pokoju dziecięcym, czy młodzieżowym, w odpowiedniej formie nadadzą ciekawy styl każdemu wnętrzu. To na co warto uważać, to żeby nie przesadzić z nagromadzeniem kolorów, czy przesadnymi aranżacjami. Komiks, często także nasycony ostrymi barwami, sam w sobie stanowi bardzo wyrazisty element. Decydując się na taki mocny akcent we wnętrzu, warto pozwolić mu dominować w przestrzeni.

Przygotowując dzisiejszy wpis nie miałam wątpliwości, że posłużę się przykładem kultowego komiksowego superbohatera, jakim jest Batman. W Stanach komiks wydawany od 1939 roku, w Polsce dopiero pod koniec lat 80-tych, prawdziwy rozgłos zdobył dzięki filmowi Tima Burtona w 50 rocznicę urodzin Batmana i umocnił swoją pozycję dzięki trylogii Nolana. Gdzieś przeczytałam, że w 2000 roku właśnie w Warszawie odnalazł się pierwszy numer amerykańskiego komiksu o Batmanie (jedyny taki w Europie!), który właściciel kupił w Stanach w ’39 i przez tyle lat przechowywał na dnie swojej szuflady. Warty około 150 000 dolarów:) Może w szufladzie Waszego dziadka czy babci też taki leży? Jeśli chodzi o film Burtona, zawsze zastanawiam się, jakby to było, gdyby Micheal Jackson – poproszony wówczas o napisanie i wykonanie piosenek do filmu – zgodził się wtedy na to. Cóż – nigdy się nie dowiem.

* Zainteresowanych Batmanem Burtona odsyłam do książki Szyłaka „Komiks i okolice kina”.

Motyw Batmana łatwo znaleźć w sklepach designersko-wnętrzarskich, najczęściej w formie fototapet, czy plakatów, ale nie tylko. Poniżej kilka przykładów.

Lampka Batman, Belmam

Lampka Batman, Belmam

Notes Moleskine, Batman, Limitowana Edycja 2015 P

Notes Moleskine, Batman, Limitowana Edycja 2015 P
Cat or Batman?, grafika, Familove

Cat or Batman?, grafika, Familove
Plakat z maską Batmana, 30×30 cm, Tralala Studio

Plakat z maską Batmana, 30x30 cm, Tralala Studio
Porcelanowa miska Batman, My mug company

Porcelanowa miska Batman, My mug company

Fot. Belmam.pl, Instagram @tralala.studio, familove.shoplo.com, moleskine.com, mymugcompany.com

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...