Nietypowe książki

W moim rodzinnym domu w każdym pokoju było mnóstwo książek. Moja mama kierowała jedyną w tamtych czasach księgarnią w mieście i książki były naturalną częścią mojego świata. Książka była wtedy towarem luksusowym, długo wyczekiwanym i niedostępnym – np. encyklopedia PWN:) Dziś coraz częściej myślę o zastąpieniu książki czytnikiem, choć nawyk kupowania papierowych książek (i czytania) pozostał. Zapachu farby drukarskiej i dotyku papieru nie da się przecież sztucznie odtworzyć;)

Biblioteczka we wnętrzu od razu ociepla pomieszczenie, w którym się znajduje, nadając mu niepowtarzalną atmosferę. Tym razem nie będę jednak pisać o klasycznych półkach z książkami (które uwielbiam! – o tym innym razem), ale o tym, czym książka może się stać, jako przedmiot codziennego użytku, gdy zmieni się lub rozszerzy jej definicję. Nie będę pisać o tych cudacznych meblach zrobionych z książek – ladach, fotelach, czy łóżkach, ani o bramach z książek z okazji takiej czy innej imprezy wydawniczej.

Dziś będzie za to o książkach nietypowych – przedmiotach – które samą swoją formą i przeznaczeniem budzą emocje, czasem kontrowersje, zachowując przy tym swoją pierwotną funkcję. Deyan Sudjic pisał w „Języku rzeczy”, że design to „język, który ewoluuje i zmienia znaczenia tak szybko jak każdy inny. Można go używać subtelnie i z dowcipem albo z toporną dosłownością”. Ciekawa jestem, czy poniższe przykłady uznacie za przejaw wielkiego designu czy raczej rodzaj „żebrolajka”.

Książka-Drzewo

Zacznę od książki, którą można po przeczytaniu zakopać w ziemi, żeby wyrosło z niej drzewo. Piękna idea zamknięta w odrobinie celulozy, zwraca uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Wydana przez argentyńskie wydawnictwo Pequeño Editor, „Mi Papa Estuvo en la Selva” (tł. „Mój tata był w dżungli”), wydrukowana ekologiczną farbą na papierze bezkwasowym, pośród warstw papieru ma ukryte nasiona drzewa Jakarandy.

 

Książka - drzewo

Ticket Book

Książka-Drzewo to był pomysł z Argentyny. Na tym samym kontynencie zrodziła się inna idea. W Brazylii L&PM Pocket wydało serię książek, które dzięki zastosowaniu technologii RFID, były jednocześnie karnetami na przejazdy metrem – takimi, które można doładować, albo przekazać innej osobie. W ten sposób chciano skłonić podróżujących do czytania. Okładki książek zostały zaprojektowane w sposób nawiązujący do linii metra. Tytułów było sporo, m.in. „Morderstwo w zaułku” A. Christie, „Pies Baskerville’ów” A.C. Doyle’a, „Hamlet” W. Szekspira i inne – wszystkie rozdawane za darmo na stacji metra w Sao Paulo.

Ticket book

Ticket book

Książka-Makaron

A na koniec coś dla głodomorów. Książka kucharska (Gerstenberg Verlag GmbH & Co) ze stronami wykonanymi z makaronu – do piekarnika na 200 stopni i lasania gotowa;) Cóż – trzeba przyznać, że koncepcja ciekawa.

ksiazka.kucharska ksiazka.kucharska2

 

I co o tym myślicie?

Fot. pequenoeditor.com, lpm.com.br, gerstenberg-verlag.de

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...