Świece – jakie wybrać, by nie szkodziły

‚Hu hu ha nasza zima zła’:) Długie mroźne wieczory i krótkie równie mroźne – przynajmniej ostatnio – dni rozjaśnią piękne świece. Ocieplą każde wnętrze, wprowadzą odpowiedni nastrój. To często stały element dekoracyjny.

Nie każda świeca jest jednak obojętna dla zdrowia. Oczywiście, jeśli świeczki palimy okazjonalnie i potem dobrze wietrzymy pomieszczenie, to pewnie nie odczujemy żadnej różnicy. Mimo to warto wiedzieć, że większość świec dostępnych na rynku to świece parafinowe (czyli wykonane z taniej pochodnej ropy naftowej) – wydzielają szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia substancje – toluen i benzen. Nie będę się rozpisywać o tym, jak działają na układ oddechowy, krwionośny, etc. (generalnie efekt podobny jak u biernego palacza). Ktoś porównał nawet sadzę, która powstaje w wyniku spalania świec parafinowych do tej, która powstaje z rury wydechowej samochodu.
Dalej – wiedzieliście, że w świecach stosuje się metalowe knoty z cynkiem lub ołowiem? Znowu olbrzymie obciążenie dla układu oddechowego, powodujące nierzadko astmę lub inne choroby płuc. Zwracajcie więc uwagę, by knot był bawełniany lub drewniany.

Świeca

Jakie więc świeczki kupować? Tylko takie, które zostały wykonane ze 100% wosku pszczelego. Nie tylko nie szkodzą, ale działają jak naturalny oczyszczacz powietrza, bo wydzielają podczas spalania jony ujemne. Mają naturalny miodowy aromat, a dla purystów preferujących biały kolor – dostępne są w kolorze kości słoniowej, wybielone nadtlenkiem wodoru, albo glebą bielicową. Dobrze kupować świece z ekologicznych pasiek (by wosk był wolny od pestycydów i środków farmaceutycznych). Dodatkowym atutem świec z wosku pszczelego jest to, że palą się niemal trzy razy dłużej niż parafinowe.

Świece stearynowe – z olejku palmowego lub kokosowego – co prawda nie szkodzą bezpośrednio, jednak nie muszę chyba pisać, jakie skutki ma niszczenie lasów tropikalnych (tylko przykład: ilość emisji dwutlenku węgla z niszczenia lasów w Indonezji porównuje się do tej emitowanej łącznie przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię!). Jeśli już więc świeca stearynowa to tylko produkowana wg. wytycznych RSPO, przy współudziale WWF. Wśród świec utwardzanych stearyną jeszcze te sojowe mogą być alternatywą dla woskowych.

Oczywiście kupujemy świece bezzapachowe!

Świece zapachowe

Co ze świeczkami, które pachną? Świeca podczas spalania pachnie, bo dodano do niej olejki aromatyczne lub eteryczne. Tak naprawdę jedne i drugie nie są bezpieczne. Olejki aromatyczne są sztucznie wytwarzane i rozcieńczane produktami pochodzenia petrochemicznego, zaś droższe naturalne olejki eteryczne – same w sobie przyjemne i nieszkodliwe w ograniczonej ilości – podczas spalania uwalniają lotne związki organiczne. Poza tym świece zapachowe często są również syntetycznie barwione.

Jeśli już więc koniecznie chcecie kupić świecę zapachową, niech będzie to świeca sojowa z olejkami eterycznymi.

Generalnie warto kupować jednak świece woskowe z małych sprawdzonych manufaktur.

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...