Warszawa okiem designerów

Niektórzy szczerze nienawidzą Warszawy, inni uważają, że to dobre miasto do pracy, jeszcze inni są w niej zakochani po uszy. Osobiście łączę w sobie te trzy przekonania;) Mieszkam tu od 2000 roku i – co bym sobie o Warszawie w danej chwili nie myślała – jest to moje miasto. Mój synek mawia: „nasza Warszawa”.

Co zobaczyli w Warszawie współcześni polscy designerzy i jak przekuli to na język swoich projektów? Do mojego zestawienia wybrałam subiektywnie kilka – …no dobrze – kilkanaście:) projektów od Gra-fika, Hellowawa, MAMSAM, Wars Sawa Design i Łapińskiej.

Projekty te są ukłonem w stronę architektury i designu PRL – z przymrużeniem oka i sentymentem. Stałe kultowe punkty warszawskiej architektury, takie jak PKiN, Rotunda, Dworzec Powiśle, sklep Emilia, Dworzec Centralny od dawna budzą tyle samo sympatii co antypatii. Nie wszystkie budynki, jak np. Dworzec Centralny, dostają nowe życie – po wyburzeniu Sezamu, teraz przyjdzie pora na pawilony Emilia, na których miejscu powstanie kolejny ponad 200-tu metrowy drapacz chmur. W 2006 roku rozpoczną się również prace nad Rotundą, w której na szczęście mają zachować się elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu.

Kto wie, może już niedługo te przedmioty, o których za chwilę, będą już tylko wspomnieniem dawnej nieistniejącej już warszawskiej architektury.

W studiu Gra-fika powstała kolekcja retro-plakatów „Miasta” a wśród nich oczywiście Warszawa  z perłami PRL’owskiej architektury. – Bardzo lubię polski powojenny modernizm w architekturze, zupełnie niedoceniany – mówi Kasia Jasińska, grafik, ilustrator.

Gra-fika, plakat Emilia Gra-fika, plakat Warszawa Powiśle Gra-fika, plakat Warszawa

W 2015 roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na warszawskie przedmioty – laureatem została Hellowawa, której twórcy podkreślają, że „Warszawa to więcej niż miasto, to stan ducha”. Młynek do pieprzu w kształcie Pałacu Kultury i Nauki jest efektem prac właścicielki – Bożeny Przyłuskiej.  Został wykonany ręcznie z polskiej buczyny, z metalowym żarnem w środku.

Hellowawa, młynek do pieprzu PKiN

Również dla Hellowawa została zaprojektowana przez Joannę Rzezak papierowa mini Warszawa – do wycięcia i pokolorowania. Na planszy A3 znalazła się uproszczona mapa Warszawy z arkuszami do samodzielnego wycięcia i pokolorowania. Znajdziecie tam m.in. Pałac Kultury i Rotundę.

Hellowawa, Papierowa Mini Warszawa Hellowawa, Papierowa Mini Warszawa

Kubki MAMSAM, inspirowane niemieckim designem lat 60-tych, są mocno zakorzenione w estetyce PRL i polskiej grafiki użytkowej z lat 70-tych. Powstają w krótkich seriach (do 100 sztuk w jednym wzorze).

MAMSAM, kubki MAMSAM, kubek

­

Wars Sawa Design projektuje m.in. lusterka, które łudząco przypominają te, które moja mama nosiła w torebce, gdy byłam małą dziewczynką. Bardzo klimatyczne, oczywiście z warszawskim motywem.Wars Sawa Design, Lusterko Rotunda Wars Sawa Design, Lusterko PKiN turkus

Porcelanowe budynki tworzą cykl „Sen o Warszawie” od Łapińskiej . Do tych uproszczonych miniatur modernistycznych budynków stolicy z okazji 6-cio lecia klubokawiarni Warszawa Powiśle dołączyła również porcelanowa miniatura budynku dawnych kas PKP.

Łapińska, Porcelana, Sen o Warszawie, fot. Jan Kriwol Łapińska, Porcelana, Sen o Warszawie, fot. Jan Kriwol Łapińska, Porcelana, Sen o Warszawie, fot. Jan Kriwol Łapińska, Porcelana, Sen o Warszawie, fot. Jan Kriwol Łapińska, Porcelana, Sen o Warszawie, fot. Jan Kriwol

A na koniec warszawski cytat ze „Złego” Leopolda Tyrmanda (1956): „Jeden z filozofów obliczył, że warszawiacy wdychali wtedy cztery cegły rocznie. Warszawiacy oddychali budową — nie była to metafora, lecz ciężka, zakurzona, ceglana i pylasta prawda. Trzeba zaś bardzo kochać swe miasto, by odbudowywać je za cenę własnego oddechu. I może dlatego Warszawa z pobojowiska gruzów i ruin stała się znów dawną Warszawą, wieczną Warszawą, tą samą Warszawą — mimo nowych kształtów ulic i konturów domów — że warszawiacy powołali ją do życia, tchnąwszy w jej ceglane ciało swój własny, gorący oddech.”

Na wallu SzaraMysz.pl na FB podaję namiary na profile twórców przedmiotów, które opisuję wyżej.

Fot. gra-fika.pl, hellowawa.pl, mamsam.pl, Jan Kriwol (lapinska.com), lovepolanddesign.pl

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...