Drewniana małpka (Kay Bojesen)

O tej małpie chciałam napisać już dawno, jednak wciąż brakowało mi okazji. No i znalazła się – na wczorajszym spacerze małpa z utęsknieniem patrzyła na mojego synka z okna sklepowej wystawy. Niestety zwierzak swoje kosztuje, więc na tej wystawie pozostał. Niemniej małpka jest od dawna moim przedmiotem porządania (jak i chyba wszystkich miłośników duńskiego designu) i takim pewnie jeszcze długo pozostanie.

Małpka składa się z 32 drewnianych części z drewna teakowego i limby i wymaga ogromnego wyczucia i umiejętności, by nadać jej niepowtarzalnego charakteru. Od 1992 roku jest produkowana w fabryce Brdr. Krüger dla Rosendahl. Obracające się nogi i ręce małpki, dłonie i stopy pozwalają zwierzęciu wisieć i huśtać się jakby było prawdziwe.

Małpka została zaprojektowana w 1951 roku przez Kaya Bojesena dla swojego dziecka. Małpka – klasyk designu nie tylko w Danii – jest przekazywana z pokolenia na pokolenie ku uciesze dzieciaków, do których trafia. To fajny zwyczaj przekazać swojemu dziecku takie drewniane zwierzątko, by ono mogło zrobić to samo kiedyś dla swojego dziecka.

Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-1 Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-2 Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-3 Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-4 Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-6 Monkey-Kay-Bojesen-Brdr-Kruger-7

 

 

Fot. http://brdr-kruger.dk/

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...