Miejsce pracy dla małego dziecka

Stolik, czy biurko dla małego dziecka to tylko kwestia czasu. Praca przy stoliku jest drugim, zaraz po dywanie, miejscem do pracy/zabawy. Wybierając dla niego miejsce warto zwrócić uwagę na oświetlenie, najlepiej dzienne, z okna, nie zapominając jednocześnie o lampce, kiedy dni stają się krótsze. Przy biurku dziecko zazwyczaj wykonuje różne prace plastyczne – koloruje, maluje, lepi plasteliną, wycina, nakleja. Dlatego dobrze, jeśli biurko jest prawie puste. Można jednak pomyśleć o pojemnikach na kredki i flamastry – ustawione na widoku będą nie tylko przypominały dziecku o tym rodzaju zabawy, ale również mogą być fajnym elementem wystroju. Dobrym pomysłem jest umieszczenie nad biurkiem tablicy z inspiracjami.

Biurko dla dziecka czyli stół i krzesło

Same meble powinny być dopasowane do wzrostu dziecka, tak by mogło pracować przy stoliku, zachowując prawidłową postawę. Najpopularniejsze i całkiem fajne są mebelki z Ikei. Mają dobrą relację jakości do ceny, w komplecie są zazwyczaj dwa krzesełka i stolik. To drugie krzesło jest ważne, gdy rodzic chce uczestniczyć w pracach dziecka – nie musi wtedy klęczeć, kucać, etc.:)

Pokój dla dziecka, stolik i krzesła Ikea

Gdy jednak chcemy podejść do tematu bardziej z rozmachem, krzesło Stokke Tripp Trapp może okazać się sktzałem w dziesiątkę. Pasuje do każdego stołu i jest przeznaczone dla każdego siedzącego dziecka, gdyż wysokość i głębokość siedziska jest regulowana. To klasyka skandynawskiego designu w wykonaniu projektu Petera Opsvika.

Krzesło dla dziecka Stokke Tripp Trapp

Mi osobiście bardziej do gustu przypadło Stokke Steps – gdybym teraz wymieniała Michałowi stół i krzesło na bardziej dorosłe pewnie byłby to mój pierwszy wybór.

Krzesło dla dziecka Stokke Steps

Miłośnicy vintage z pewnością zagustują w stoliku i krześle francuskiej firmy Les Gambettes – podobnie jak przy mebelkach firmy Stokke, mnogość kolorów odpowie na wymagania każdego.

Krzesło i stolik dla dziecka Les Gambettes

Moodboard czyli tablica z inspiracjami

Jeśli biurko nie jest ustawione frontem do okna, tylko do ściany, warto pomyśleć o powieszeniu na ścianie, nad stolikiem, jakiejś tablicy, na której można przyczepić inspirujące i lubiane przez dziecko rysunki, zdjęcia, czy drobne przedmioty. Taki moodboard koniecznie musi być „ruchomy”, czyli łatwy do szybkiego przearanżowania. Tu jest kilka możliwości – najprostszy sposób, który dla mnie jest też najlepszy, bo nie wymaga żadnego wiercenia otworów w ścianie, to przyczepienie obrazków za pomocą washi tape.

Pocztówki Leśne Owady, "Ruch" 1965, projekt graficzny Jerzy Heintze, styl vintage

Inne wersje rozwiązania to druciany panel, taki jak na przykład ten od Belmam.

Druciany organizer na ścianę Belmam Druciany organizer na ścianę Belmam Druciany organizer na ścianę i druciana półka Belmam

Dobrym rozwiązaniem jest też użycie farby magnetycznej i tablicowej, na której kolorowymi magnesami przyczepiamy obrazki. Zwykła korkowa tablica także świetnie się sprawdzi.

Organizer na biurko

W funkcji organizera na dziecięce biurko fajnie sprawdzą się kolorowe puszki (które się nie tłuką!), albo małe koszyki. Szklane słoiczki wypełnione kolorowymi kredkami wyglądają cudnie, jednak gdyby taki eksponat w czasie zabawy spadł na podłogę nie byłoby to zbyt bezpieczne – rozwiązanie dobre dla starszych dzieci.

Fot. archiwum prywatne, Stokke, Belmam

Jeśli mój wpis Ci się spodobał, kliknij „Lubię to” i/lub zostaw komentarz poniżej:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...